Yatak Odası Cibinlik Modelleri

Yatak odası cibinlikleri, yatak odası cibinlik modelleri ve farklı tasarımları, yatak odası cibinlik yapımı ve cibinlik çeşitleri ve görseller…

Yatak Odası Cibinlik Modelleri

Yeni evlenen çiftlerin yatak odalarını süsleyen veya romantik dokunuşları görmeyi seven çiftlerin sıklıkla seçtiği cibinlikler çok çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. En basit olan hali ise odanın tavanına, yuvarlak bir kasnağa giydirilmiş tül ile oluşturulanlardır. Bir kanca ile rahatça asılır ve istenildiğinde çıkarılır. Dekorasyona göre bu kasnağın etrafı çeşitli kumaş ve süslemelerle giydirilerek cibinlik şıklaştırılır. Genelde beyaz renk ve düz tüller tercih edilse de ortamı daha da romantik hale getiren ve dekorasyonu biraz daha ağırlaştıran güpür dantellerde kullanılabilinir.

Yatak odalarında kullanılan cibinlikler, özellikle avangard modellerle birlikte kullanıldığında yatağı bir padişah yatağı haline getirir. Ağır tül ve danteller, saten, tafta kumaşlar bu modellerde sıklıkla görülür. Yatağın içindekileri korumaktan öte dekorasyona şıklık katması önemlidir.

Yatağın 4 köşesinden çıkan dikmelere, yukarıdan dikdörtgen şekilde bir çerçeve monte edilir. Çerçevenin üst tarafı seçilen kumaş ya da tülle kapatılabileceği gibi tamamen açık olanları da vardır. Dikmeler olmadan da direkt tavana çerçeve yerleştirilmesiyle de cibinlik tülü, bu çerçeveyi perde rayı gibi kullanabilir. Dikmeli modellere tüller kullanılmadığında kolaylık bağlanabilir. Çerçeve yatağın materyalinden ve renginden yapılmasının yanı sıra, ahşap, ferforje, alçıpan içine gizlenmiş perde kornişi şeklinde yapılabilinir. Alçıpanlarda kullanılan led ışıklandırma ise odaya ekstra modernlik ve sıra dışılık katar. Cibinlik tüllerini manuel olarak açılanları olduğu gibi perde sistemlerince geliştirilen uzaktan kumanda ile açılıp kapananları vardır. Yuvarlak yataklarda kullanımı oldukça yaygındır.

Sadece yatağın başlık kısmında, duvarın üst kısımlarına ya da tavana yapılan bir kaide ile de cibinlik sahibi olunabilir. Hem dekoratif olması hem de kullanım kolaylığı açısından son yıllarda en çok tercih edilen modeldir. Bazıları sadece görünüm için tercih edilirken, bazıları da gerçek cibinlik işlevselliği vardır.

Bir diğer cibinlik modeli ise perde borularının duvara dik bir şekilde monte edilmesiyle yapılır. Uçlarında dekorasyona uygun kristal, krom veya gold aksesuarlar kullanılır. Bu tipler sadece dekorasyon amaçlıdır. Kullanılan tüller, kısa borulara göre hazırlandığından, metraj olarak azdır.

Yatak Odası Cibinlik Çeşitleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git