Şirvan Halı Modelleri

Şirvan Halı Modelleri ve Fiyatları

Şirvan halı bir kafkas halısıdır. Kafkas halıların en ünlüsünden biridir.Şirvan halılarının özelliği desenlerinin büyük ve küçük yıldızlarla çeşitli şekillerde çaprazlar ihtiva etmesidir. Yıldızlarla çaprazlaşa çeşitli şekiller oluşturmak gerçekten zordur.

Bütün halıların ortak özelliği, zeminde  bazen köşeli madalyonlar, basamaklı ve çengelli motiflerin bulunmasıdır. Bu motifler halılara daha bir şıklık katmaktadır. Yani hem sizin için hemde misafirleriniz için güzel bir görüntü ortaya çıkarır.

Kafkas halısı olan şirvan halılar genellikle el yapımıdır. Daha çok köylere özgü yerlerde kullanılır. Kafkas halısı olan bu halılar daha çok yöresel olduğundan yaşlı hanımların ve köy kesimlerinde yaşayan hanımların daha çok tercih ettiği bir halıdır. Şehir yerlerindeki kadınlar daha çok makine işine alışkın olduğundan bu halıları evlerinde kullanmaya pek sıcak bakmıyorlar.

Renk çeşitleriylede az olan bu kafkas şirvan halıları görüntü bakımından çok hoştur. El yapımı kafkas halısı olan şirvan halısı süsleriyle ve adım adım işlenmesiyle bir emek şahi eseridir. Bu kafkas halısı olan şirvan halıların genellikle köy kesimlerinde kullanılmasının bir nedeni de karmaşık olmasından göz yormasıdır. Köy kesimlerin de odalarda kullanılan divan benzeri eşyalar şehir kısmında kullanılanlara göre bir kafkas halısı olan şirvan halıların sırıtmasını ve gözü yormasını sağlamaz.

Yinede şehirlerde yaşayan kadınlar bu halıları çok kullanmak isterse bir kafkas halısı olan şirvan halıların daha az desenli göze batanından alabilir. Şirvan halı metrekare fiyatları 50 Tl ile 250 Tl arasında değişmekte olan fiyat aralıklarında satışa sunulmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git