Rutubet Nasıl Önlenir

Ev ve işyerlerinin duvarlarında rutubet neden olur, rutubet nasıl önlenir ve rutubet nasıl giderilir. Tüm bu sorularınıza gelin beraber yanıt arayalım…

Rutubet Neden Olur ?

Rutubet evlerde yeteri kadar güneş ışığı almaması nedeni ile meydana gelmektedir. Evlerde yalıtım olmaması, bazı evlerinin dış sıvası olmaması, duvarda kullanılmış olan ürünlerin yıpranması ve özelliklerini kaybetmiş olan evlerde çok sık görülmektedir. Bazı evlerde de zeminde bulunan evlerin yeteri kadar güneş ışığı almaması nedeni ile meydana gelmektedir.

Rutubetin diğer bir nedeni ise evlerde bulunan su tesisatlarında yaşanmakta olan su kaçaklarıda rutubete neden olmaktadır. Aynı zamanda evlerde banyo ve tuvalet gibi ıslak zeminlerde yada bu yerlerin odaya bakan duvarlarında lokal olarak görülmektedir.

Aynı zamanda kullanmakta olduğunuz kapı ve pencere sistemlerinde yaşanan sorunlar ve eskimiş özelliğini yitirmiş pencere contaları ve ahşap pencere çerçesi ise macunların özelliğini yitirmesi sonucu rutubet oluşmaktadır.

Odalar arasında bulunan sıcak ve soğuk hava ortam farklılıklarıda rutubet oluşmasında diğer bir etkendir.

Rutubet Nasıl Önlenir ?

Rutubet ile baş etmede en etkili yol bina ve duvar izalasyonudur. Isı yalıtım sistemleri ve su yalıtım sistemleri kullanılmakla bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Zemin katlarda kullanılan su yalıtım sistemleri iyi olursa evlerde rutubet oluşmaz. Üst katlarda ise ısı yalıtım yada mantolama uygulamaları ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Isı yalıtım aynı zamanda ısı verimliliği içinde çok önemlidir. Duvarların ön yüz ve iç yüzü arasındaki ısı farkı yalıtım sistemleri ile en aza indiriklmektedir.

Ev içinde odalar arası ısı farkını süspanse eden cihazlar kullanarak lokal rutubeti yok edebilirsiniz. Rutubeti engellemek için yine evlerde kullanmış olduğunuz boyanın kaliteli olması çok öenlidir. Boya öncesinde uygulanması gereken fakat uygulanmada çok kullanılmayan boya astarı ve rutubet önleyici kimyasal maddeler kullanılmaktadır.

Banyo havalandırmaları ev içindeki nem oranını düşürecek ve rutubet oluşumu en aza indirilecektir. Mutfakta davlumbaz kullanılması da yine aynı şekilde nem oranını düşürmektedir. Kış aylarında evlerde kurutulmakta olan elbiseler de evlerde kurutulmamalı ve kapalı balkonlarda yada kurutma makinalarında kurutulmalıdır. Evleri günde en az bir kere havalandırılmasıda rutubet oluşmasını önler.

Evlerde bulunan çicek ve saksılarıda balkona çıkarmanız da evlerde rutubet oranını düşürecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git