Odaların Duvar Rengi Ne Olmalı

Yaz ayları ve baharın gelmesi ile evlerde boya rengi değiştirme zamanı geldi. Odaların rengini değiştirme zamanı geldi fakat odaların rengine karar veremiyorsanız size yardımcı olmaya çalışalım. Renklerin insan psikolojisi üzerinde olan etkilierini de bilmenizde yarar vardır.

Odaların Duvar Rengi Nasıl Olmalı

Odaların Duvar Rengi Nasıl Olmalı

Oda Rengi Seçimi

  • Odalar ne için kullanacaksanız oda rengini buna göre belirlemelisiniz.
  • Evlerin girişinde, salon ve oturma odalarında kişiye sakinleştirici etkisi olan mavi, yeşil ve turkuaz renkleri tercih etmelisiniz.
  • Küçük ve metre karesi küçük olan evlerde aydınlık ve ferahlık hissi veren beyaz, açık mavi açık yeşil tonlarını tercih edebilirsiniz.
  • Alçak tavanı olan evlerde tavan rengi olarak açık renkleri tercih ederek yüksek bir görünlü tavan izlenimi verebilirsiniz.

Salon ve Oturma Odasında Kullanılacak Duvar Renkleri

Salon ve oturma odası olarak kullanmış olduğunuz yerlerde canlı ve sıcak renkleri tercih edebilirsiniz. Oturma odası ve salonlarda kullanılan mobilya renklerinden daha koyu renkleri duvarlarda kullanarak şık ve estetik bir görünüm elde edebilirsiniz. Salon ve oturma odalarında duvar rengine zıt olan aksesuar renklerini tercih ederek muhteşem bir görünüm elde edebilirsiniz. Salon ve oturma odası rengi olarak turuncu, sarı ve pembe renklerin açık tonlarını tercih ederek sıcak bir ortam oluşturabilirsiniz.

Mutfak Duvar Rengi Seçimi

Mutfak duvarlarında mutfak dolapları ile uyumlu renkleri tercih edebilirsiniz. Genel olarak mutluluk verici renkleri ve meyve ve sebzelerin doğal renklerinden oluşan renkleri tercih edebilirsiniz.

Çocuk ve Bebek Odasında Kullanılacak Duvar Renkleri

Çocuk ve bebek odası rengi olarak çocukların ergenlik dönemine kadar kız bebeklerde pembe ve kırmızı rengi tercih edebilirsiniz. Erkek bebeklerde turuncu ve sarı gibi neşe verici renkleri tercih edebilirsiniz. Çocukların daha ileri olan yaşlarında mavi ve yeşil rengin açık tonlarını tercih ederek şık ve modern bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yatak Odası Duvar Renkleri

Yatak odası duva rengi seçimi önemlidir. Kaliteli ve huzurlu bir uyku için pastel renkleri tercih etmelisiniz. Koyu tonlar ve ağır renkler yerine açık renkleri tercih edebilirsiniz. Yeni evli olan çiftler için kırmızı ve pembe tonları yatak odalarına çok uygun yumuşak ve huzur verici renkleri tercih edebilirsiniz. Yatak odası duva rengi yatak odasında kullanılmakta olan yatak odası takımları ile uyumlu olması çok önemlidir.

Banyo ve Tuvalet Duvar Renkleri

Banyo ve tuvaletler evlerde kullanılan en küçük alanlar olduğu için bu yerlerde açık renkleri tercih etmelisiniz. Banyolarda beyaz renk tercih edebilirsiniz. Beyaz renk hem hijyeni temsil eder hemde aydınlık ve ferahlık bir his verir. Banyolarda açık mavi tonları da tercih edilen renkler arasında yer almaktadır.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git