Oda Termostatı Karlı Mı?

Oda termostatı nedir,  oda termostatı ne işe yarar, oda termostatı kullanımı ile ilgili olarak tüm merak ettikleriniz…

Oda Termostatı Karlı Mı?

Oda termostatı modern hayatımızın son yeniliklerinden, son zamanlar da hayatımıza girmeye başladı ve evler de yeni yeni boy gösteriyor. Herkes merakla onu inceliyor, acaba işe yarar bir şey mi, zararları neler, maliyeti nedir, bana ne getirir, benden ne götürür, bütçeme uygun mudur, bütçemi aşar mı? Kafamız da binlerce soru daha neler neleri… Gelin hep beraber bunları irdeleyelim. Başlangıç olarak oda termostatı nedir, ne işe yarar? Bugün, yaşam yerlerinin kendi ısınmasında sıklıkla kullanılmakta olan, sıvı mazotlu, lpgli, elektrikli yada doğalgazlı kombi peteği misali kendi ısıtma sisteminin çalışma prensibi kendilerinin tıpkısı olup; cihaz üstündeki termostattan belli herhangi bir dereceye konumlanan sistemdeki su belirlenen dereceye getirildiğinde radyatörler gibi araçlar sayesinde etrafa sıcaklık enerjisi şeklin de gönderilmesi tarzındadır.

Bu mekanizma örneğinde kombi sayesinde ısınan sistemde su, belirlenen sayıya geldiği zaman kombi çalışmayı bırakır. Radyatörlere giden sıcak su, sıcaklığını ortama atıp dönüp geldiğinden bir miktar zaman sonra istenen sayının daha altına iner ve kombi tekrar çalıştırılarak su ısısını belirlediğimiz sayıya gelinceye kadar çalışır ve ardından yine durur. Peki, bu termostat karlı mıdır? Bu tamamen size bağlıdır. Siz eğer geceleri gaza boş yere para vermemek için kombiyi kapatıyorsanız ve eviniz geceleri soğuk geçiriyorsa termostat buna izin vermez gün boyu evi aynı sıcaklıkta tutar.

Oda Termostatı Montajı

Oda termostatı evlerde en büyük olan odaya takılır. Bu da evlerde genelde salonlardır. Oda sıcaklığı ayarlamış olduğunuz derecenin altına düştüğünde kombiyi devreye almaktadır. Kombi oda sıcaklığına gelene kadar çalışır. Oda termostatı doğal gaz ile ısınan evlerde %25 varan bir avantaj  sağlamaktadır. Tüm odalarının petekleri açık olan evlerde avantajlıdır.

Kablolu oda termostatı daha çok tercih edilen modelidir. 50 Tl ile 250 Tl arasında değişen fiyat aralıklarında satışa sunulmaktadır. Bu cihazlarda her şeyi mauel olarak yaparsınız.(Isı ayarını)

Kablosuz oda termostatı ve uzaktan kumandalı oda termostatları biraz daha pahalı olduğu ve dijital olduğu için modern ev dekorasyonlarında tercih edilmektedir. Oda termostatı ve kombi arasında kablo olmadan montajı sağlanmaktadır. Uzaktan kumanda özelliği bulunmaktadır. Eve gelmeden önce cep telefonu ile kumanda sistemi mevcut olanlar bulunmaktadır. Akılı ev sistemlerinde çok tercih edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git