Laminat Parkelerin Kabarması Nasıl Önlenir

Laminat parke çeşitleri, kaliteli laminat parke nasıl anlaşılır, Laminat parkelerin kabarması, laminat parke şişme sorunu, parkelerin kabarması nasıl önlenir…

Evlerde ve iş yerlerinde ofis ortamlarında günümüzde en çok kullanılan zemin kaaplamaları arasında laminat pakeler gelmektedir.  Bu ürünler kullanışlı olması, temizliği kolay olması ve farklı desen ve modeller içermesi nedeni ile çok tercih edilmektedir. Ev dekorasyonunda ve iş yeri dekorasyonlarında çok kullanılan bu ürünler aynı zamanda kullanıldıkları yerlere dekoratif olarak güzel bir görünüm sunmaktadır. Bu parkeleri gerek kullanıma bağlı olarak gerekse çeşitli çevresel faktörlerden dolayı laminat parkelerin kabarması problemi ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Parkelerin Kabarması Nasıl Önlenir ?

  • Parkeler ahşap ve türlerinden imal edildikleri için bu ürünlerin su ve nemden korunması gerekmektedir. Su ve neme uzun süre maruz kalan bu ürünler de şişme ve kabarmalar olmaktadır. Şişme ve kabarmaya bağlı olarak kullanıldıkları yerden yukarı doğru kalkmalkar olmaktadır. Bu görünüm hem dekoratif olarak hemde görsellik olarak kötü bir görünüm vermektedir. Bu nedenle bu ürünlerin su ve nem ile uzun süre temaslarını engelenmesi gerekmektedir.
  • Eski evlere parke döşetmeden önce su tesisatı eski ise değiştirmenizi yada kontrol ettirmenizi öneririz. Aynı şekilde doğalgaz su boru hatlarında yaşanacak olan kaçaklarda parkelerin kabarmasına neden olacaktır.
  • Evlerde özellikle giriş katlarda ve güneş görmeyen odalarda diğer odalara göre nem daha fazla olmaktadır. Bu nedenle bu odalara laminat parke altına şilte yada laminat parke altına strafor köpük uygulamanızı öneririz. Bu uygulamalar hem parkelerinizi korur hemde evin ısı kaybına neden olmasını önlersiniz. Bu uygulamaları yaparken köpükler arasında boşluk kalmamasına şilte döşüyorsanız şiltenin uç kısımlarının 5 cm yada 10 cm üst üste gelmesine dikkat etmelisiniz.
  • Nem oranları çok yüksek olan il ve bölgelerde başka zemin kaplamalarını tercih edebilirsiniz. Yada bütçeniz müsaitse su ve nemden etkilenmeyen laminat parke modellerini tercih edebilirsiniz.
  • Parkelerin kabarmasına neden olan etkenlerden bir tanesi de zeminde var olan kot farklarıdır. Uygulama yapacak olduğunuz zeminin aynı seviyede olması önemlidir.
  • Ev ve ofis gibi çok kullanılmakta olan alanlarda en az 8 mm kalınlığında laminat parke çeşitleri tercih etmelisiniz. 6 mm olan laminat parkeler çok sık kullanılan alanlarda çabuk deforme olmaktadır. 6mm olan bu ürünlerde laminat parke şişme problemi çok olmaktadır.
  • Parke yada laminat parke uygulanan evlerde süpürgelik kullanılması önelidir. Süpürgelikler gerek toz ve pislik gerekse de sıvı dökülmelerinde sıvıların laminat parkenin hemen altına gitmesine engel olmaktadır.
  • Laminat ve parkenin kaliteli olması çok önemlidir. Garanti süresi uzun ve kaliteli markları tercih etmelisiniz.
  • Laminat parklelerin kalitesi kadar önemli olan bir diğer husus ise laminat parke döşeme işçilik uygulamalarının özenli ve güzel yapılmasıda bir o kadar önemlidir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git