Halı Temizliği

Halı Temizliği nasıl yapılır ? Halılardan leke çıkarma yöntemleri nelerdir. Temiz ve hijyenik halı temizliği konusunda püf noktaları…

Günlük Halı Temizliği

Halılar her gün düzenli bir şekilde elektrik süpürgesi ile  süpürülür. Fakat her gün süpürülmesine rağmen zamanla toz, kir, küf içinde birikebileceğinden belirli dönemlerde daha derin temizlik yapmak şarttır. Halı temizliğinin birçok şekli bulunur.

Profesyonel anlamda halı temizleyen yetkili firmalar olduğu gibi halı yıkama özelliği bulunan elektrikli süpürgeler de ya da direkt sadece halı yıkama makineleri de birer seçenek olabilir. Fakat bu seçeneklerde kullanılan toksik içeren deterjanlar, temizlik uygulamasının temiz bir ortamda yapılmaması, halıda bırakılabilecek ya da ev ortamına kokusunu yayılabilecek kimyasal atıklar gibi tehlikeleri mevcuttur.

Halı Leke Çıkarma Yöntemleri

Ev temizliği sırasında en çok kullanılıp tercih edilen malzemelerden biri karbonattır, halı temizliğinde tercih edilip kullanılır. Bakterileri tamamen yok eder, kokuları ortadan kaldıran karbonat, nemi ve yağı ortadan kaldırıp mısır nişastası ile buluştuğunda iyi bir halı temizleyicisi görevi görür. Hazırlanan bu karışım halının her yerine eşit olarak serpildikten sonra yaklaşık yarım saat bir süre beklenir. Ardından elektrikli süpürge yardımı ile süpürüldüğünde halılar tertemiz olacaktır.

Halıda bir leke döküldüğünde ise hemen anında müdahale etmek önemlidir. Lekeye biraz dökülen soda, lekenin yüzeye çıkmasını sağlayacaktır. Böylece leke halıya yerleşmeden kolayca temizlenebilir. Yani karbonat da halının üzerinde ki lekenin üzerine dökülüp hafifçe su ile ıslatılarak leke çıkarıcı bir işlem olarak kullanılabilir. Ev temizliğinde en sık kullanılan malzemelerden biri de sirkedir, sirke de halıdaki lekeleri çıkarmada etkili sonuç verir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git