Halı Desenleri

Halı Desenleri ve Motifleri

Evimizin en çok ve en kolay değiştirilen aksesuarı şüphesiz ki halılardır. Yazlık ayrı halı kullanırken kışlık ayrı halı kullanırız. Halımız kirlendiğinde hemen yedek halımızı çıkarırız. Hatta bazı hanımlar bu işi öylesine abartırlar ki her oda için ayrı bir yedek halı alırlar.

Halıların bu kadar çok olmasında iki sebep vardır bunlar biri ve en önemlisi çok fazla farklı modellerde halı desenleri olması diğeri de her bütçeye uygun halı satılması. İlk sebep elbetteki daha önemlidir. Çünkü halı desenleri aynı olsa insanlar bu kadar çok halı değiştirmez. Fakat her dönem daha da farklı halı desenleri çıkınca insanlar ister istemez yeni halı alma gereksinimi duyuyorlar.

Halı desenlerinde odalar ve odalarda bulunan eşyaların tarzı oldukça önemli bir yer tutuyor. Çünkü halılar odaların tarzına uygun döşeniyor ve halı desenleri de odanın stiline göre seçiliyor. Spor bir oturma odası hazırlandığında daha canlı halı rengiyle birlikte daha spor halı deseni seçiliyor. Bu odalarda en çok tercih edilen halı deseni ise şüphesiz geometrik desenler.

Klasik bir odaya halı deseni seçilirken daha klasik halı modelleri tercih ediliyor. Daha çok çiçek desenli halı modelleri tercih edilirken son zamanlarda dümdüz desensiz halı modelleri de tercih edilebiliyor.

 Mutfak halı modelleri için tercih edilen halı desenleri ise daha çok meyveli ya da kahve fincanlı mutfak eşyalarının figürlerinden oluşan halı modelleri tercih ediliyor

Halı desenleri ve anlamları bulunmaktadır. Eski zamanlarda insanlar yaşamış oldukları bölge, yaşadıkları doğal afetler, hayvanlar, inanç, kültürel olaylar, istekleri vb bir çok alanda etkilendikleri şeyleri motiflere ve desenlere yansıtmışlardır. Bu motifler içinde en yaygın olanları aşağıdaki gibidir.

Halı Desenleri ve Anlamları

Muska Motifi: Muska ve nazarlık motifi ev ve hane halkını kötülüklerden koruyacağı düşünülerek tasarlanmıştır.

Kartal Motifi: Güç ve kuvvet simgesi olarak kullanılmıştır.

Küpe Motifi:Genç ve evlenmek isteyen genç kızlar bu motif ile ailelerine evlenme taleplerini iletirler.

Göz Motifi: Kötü bakışlardan koruyucu olduğu ve kem gözlerin zararından emin olmak için yapılmış.

Güvercin Motifi: Barış, huzur ve mutluluk simgelenmiştir.

Su Yolu Motifi: Suyun hayatataki önemi simgelenir.

Yıldız Motifi:Üretgenliği simgelemek için kullanılmıştır.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git