Eylül Ayı Bahçe ve Çim Bakımı Nasıl Yapılır

Bahçe bakımlarında Eylül ayı bahçe bakımı ve çim bakımı çok önemlidir. Eyül ayı bahçe bakımı nasıl yapılır ve nelere dikkat etmek gerekiyor

Eyül Ayı Bahçe ve Çim Bakımı Nasıl Yapılır

Ağustos ayı sıcakları ve insanların tatile girmesi ile birlikte bahçeler bakımsız kalmaktadır. Diğer bir etken ise yaklaşan kış ayı nedeni bahçelere ve çimlere iyi bir bakım yapmak gerekiyor. Çimlerin bakımı ve sulaması bu ayda çok önemlidir. Yine bahçelerde bulunan bitkilerin bu ayda budanması gerekiyor. Bahçenizde bulunan topaklanmış toprağın bir sopa yada sert bir cisim ile dağıtılması gerekiyor. Bu sayede bitkilerin köklerine yeterli su ulaşmaktadır.

Bahçelerin eylül bakımında organik gübre ile gübrelenmesi çok önemlidir. Yine bitkilerin durumuna göre mineral destekleri bu ayda yapılmaktadır. Bitkilerin yeni döneme hazırlamak için budama çok önemlidir. Bitkilerin budamaların yapıldığı günlerde sık sık sulanması gerekiyor. Damlama sulama sistemleri çok tercih edilen sulama sistemleri arasında bulunmaktadır.

Sulama yapılırken sulama suyu ile birlikte bitkilerin ihtiyacı olan çeşitli horman takviyeleri de yapılmaktadır. Saksıda bakımı yapılan bitkilerin saksı bakımında bu ayda yapılmaktadır. Kırık yada deforme olmuş yada küçük gelen saksılarda bulunan bitkilerin saksı değişimi bu ayda yapmak iyidir.

Yaklaşan sonbahar ayına bitkileri ve çimleri hazırlamış oluruz. Sonbaharda artan yağmurlar ile beraber toprak bakımı yapılmış olan bitki ve çimleri kış ayının zorlayıcı şartlarına hazırlamış oluruz. Sonbahar ayında dikim yapılacak olan fidanların erken dikmenin faydası vardır. Erken dikilen bitkilerin kök salma ve kış ayına uyum için gerekli olan süre kazanılmış olur. Topraksız fidanlar genellikle Kasıma ayı içinde dikim yapıldığını unutmamak gerekiyor.

Özellikle dalları çok bulunan ve uzun boylu ağaç ve fidanların kışın olumsuz şartlarından ve rüzgardan olumsuz etkilenmemesi için dalların gövde ile yada ağaçların yanına dikilen çubuklara sabitlenmesi gerekiyor. Bahçelerden ağaç nakilleri ve fidan yer değiştirmeleri de bu ayda yapılmaktadır.

Eylül ayı bahçe bakımı ve çim bakımı hakkında bilgi ve tecrübelerinizi yorum kısmında bizler ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git