Çatı Bahçesi Modelleri

Kent ve şehir yaşantısı ile birlikte insanlar günü yorgunluğundan ve stresinden uzaklaşmak için evlerin çatılarında çatı bahçesi yapmaktadır. Çok farklı Çatı bahçesi modelleri ve örnekleri bulunmaktadır…

Çatı bahçesi modelleri ve örnekleri

Her gün kentlerde beton bloklar arasında sıkışan ve şehir yaşantısından birazda olsa uzaklaşmak amacı ile binalarda çatı kısımlarında çatı bahçeleri oluşturulmaya başlamıştır. Şehirlerde her geçen gün azalan yeşil alanlar ve insanların yeşil alana ihtiyaçları doğrultusunda meydana çıkmıştır.

Birbirinden farklı ve modern tasarımları ile insanlara çok rahat verici şık tasarımları bulunmaktadır. Çatı bahçesi oluştururken bitkilerin dış ortamdan gelecek olan etkilerden uzak tutmak için çeşitli sistemlerin kurulmuş olması gerekiyor. Çatı bahçesi yaparken buna dikkat etmek gerekiyor.

Çatı bahçesi bitkileri arasında çimler, perinial bitkiler, küçük çalılar, ağaçlar en çok tercih edilen çatı bahçesi bitkileri arasında yer almaktadır. Çatı bahçesi malzemeleri arasında bu bitkilerin içine koyulması için  saksılar, toprak, kum, su sistemleri bulunmaktadır. Çatı bahçesi yapımı için uzman kişilerden destek almanız gerekmektedir.

En güzel çatı bahçesi örneklerinden oluşan bir foto galeri hazırladık. Sizde binanız uygun ise bu tasarımları uygulayabilirsiniz. Çatı bahçesi hakkında bilgi ve önerilerinizi yorum kısımından bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Havuzlu Çatı Bahçesi Görünümü

Havuzlu Çatı Bahçesi Modelleri

Çatı bahçesi görünümü ile binanıza farklı bir görünüm katmaktadır. Bunun yanı sıra çatı bahçesi bakımı ile gün içinde yaşamış olduğunuz stres ve sıkıntıları atma ve güzel bir ortama da  keyifli sohbet etme imkanına sahip olacaksınız.  Havuz tasarımlı çatı bahçesi görünümü ve sunmuş olduğu rahatlatıcı ortamından faydalanabilirsiniz.

Çatı Bahçesi Bakımı

Çatı Bahçesi Bakımı

Çatı Bahçesi Bakımı yapmak insanlara çok keyif vermektedir. Gün içerisinde stres atmak için ekstra zaman ve bütçe ayırmadan pratik bir şekilde yeşile dokunmanın en kestirme yoludur.

Basit Çatı Bahçesi Modelleri

Basit Çatı Bahçesi Modelleri

Çatı bahçelerin de dekoratif saksılar kullanabileceğiniz gibi aynı tür plastik ve teneke kutular içinde ağaç ve bitki yetiştirebilirsiniz.

Çatı Bahçesi Oturma Alanı

Çatı Bahçesi Oturma Alanı

Çatı bahçesi tasarımı ve oturma alanlarını isterseniz  aynı alan içinde isterseniz de çatıyı ikiye bölerek özel olarak tasarlayabilirsiniz. Özel aydınlatma sistemleri kullanarak çatı bahçenizin görselliğini zenginleştirebilirsiniz.

Dublex Balkon Tasarımı

Dublex Balkon Tasarımı

Çatı Bahçesi tasarımları sadece çatılarda değil, dublex olan evlerin  üst dublex balkonlarında da tercih edebilirsiniz. Çok hoş ve zarif bir ortam oluşturmak için bu tasarımları tercih edebilirsiniz.

Modern Çatı Bahçesi

Modern Çatı Bahçesi

Ahşap kullanılarak oluşturulmuş olan bu alanlar yeşil ile birlikte çok güzel bir görünüm sunmaktadır.  Gece aydınlatma sistemleri kullanılarak daha hoş bir ortam oluşturabilirsiniz.

Havuzlu Çatı Bahçesi

Havuzlu Çatı Bahçesi

Çatı Bahçeleri tasarımları içinde küçük havuzlu olan tasarımlar çok güzel bir görsellik sunmaktadır.  Küçük olan alanlarda daha fazla bitki ve çiçek yetiştirmek için ahşap ve demir profiller kullanarak asma ve sarmaşık gibi süs bitkileri yetiştirebilir ve bu ortamlar da keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Çatı Bahçesi Modelleri

Çatı Bahçesi Modelleri

Çatı Bahçeleri binaların yan duvar kısımlarına sıralı saksı kullanarak çok yer kaplamadan şık ve estetik tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Saksılar içinde çiçek ve saksı da yetişen ağaç ve bitkileri kullanarak güzel bir görsel şölen oluşturabilirsiniz.

Şık Çatı Bahçesi Modelleri

Şık Çatı Bahçesi Modelleri

Çatı Bahçeleri bayanların kahve ve çay içerken çok tercih etmiş olduğu alanlar arasın da yer almaktadır. Bu alanlar çiçek ve bitkilerin bulunmuş olduğu alanlarda bahçe ve balkon takımlarından kullanarak özel tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Çatı Bahçesi Modelleri

Çatı Bahçesi Modelleri

Çatı Bahçelerinde saksılar içinde isterseniz tek çeşit çiçek ve bitki yetiştirebilir, isterseniz de farklı türlerden çiçek ve bitki yetiştirebilirsiniz. Duvarlara asılı saksı sistemleri kurabilir ve yer sıkıntısı yaşamadan hobinize göre tasarımlar oluşturabilirsiniz. Evinizde kullanmadığınız metal ve plastik atıklardan saksı yapabilirsiniz.

Çatı Bahçesi Modelleri

Çatı Bahçesi Modelleri

Çatı Bahçeleri bir çok farklı türden çiçek ve bitki yetiştirebileceğiniz alanlar arasında yer almaktadır. Küçük saksılar içerisin de çiçek yetiştirebilir, büyük saksı modelleri içinde de ağaç yetiştirebilirsiniz. Çatı bahçelerinde bitkilerinizi yetiştirerek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Çatı Bahçesi Tasarımları

Çatı Bahçesi Tasarımları

Çatı bahçeleri özellikle yaz ayalarında çok keyifli bir hal almaktadır. Günümüz şehir yaşantısı arasında yeşile olan özleminizi giderebilirsiniz. Ayrıca çatı bahçelerinde komşularınızla keyifli sohbet etme imkanı bulabileceğiniz ortak sosyal alanlardan bir tanesi konumun da yer almaktadır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git