Bebek Odası Mobilyaları Hakkında

Bebek odası mobilyaları, bebek odası mobilya seçimi, bebek odası mobilya tasarımları, bebek ve çoçuk odaları hakkında…

Bebek Odası Mobilyaları Hakkında Merak Ettikleriniz

Bebek odası mobilyalarını alırken bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gereklidir. Böylelikle hem bebeğinizi sağlığını koruyacak ve yaralanmalara yol açmayacak şekilde olması sağlanır.

Öncelikle mobilyalarda asla sivri köşeler olmamalıdır. Köşeleri yuvarlatılmış mobilyalar seçilmelidir. Bu sayede çarpmalara bağlı yaralanmalarda sadece morarmalar görülür. Dikişlik ya da deliklere yol açabilecek şekilde, hastaneye gitmeniz gereken derin yarıklar veya kanamalı durumlar oluşmaz.

Karyolanın içinde ayağa kalkmaya başladığı zaman kolaylıkla ulaşabileceği raflar hemen yatak üzerine asılamalarıdır. Karyolanın korkulukları bebeği çeşitli tehlikelerden korur nitelikte olmalıdır. Parmaklıklar arası mesafe 3 – 6,5cm arasında konumlandırılmalıdır. Bu kafasını, kolunu ve bacağını sıkıştırmaması açısından gereklidir. Korkuluğu açma kapama mekanizması yetişkinler tarafından kolaylıkla açılabilir fakat bebekler tarafından çözülemeyecek nitelikte tercih edilmelidir. Bebek biraz büyüyünce karıştırmaması için ulaşamayacağı yerlerde bulunmalıdır. Karyolanın özellikle doğal malzemeden seçilmesi bebeğin sağlığı açısından mutlaka gereklidir. Ahşabı boyamak için kullanılan boyalar ise kurşunsuz ve kanserojen madde içermemesi, solunum sistemi ve ilerde dişlediği zaman sindirim sitemiyle tüm vücuduna dağılamaması yönünden göz ardı edilemez. Su bazlı boyalar buna örnektir. Kokusuz olması ayrıca önem taşır. Karyolalar genelde büyüyebilen ve yüksekliği ayarlanılabilen şekilde seçilmelidir.  Bu sayede büyüdükçe genişletip, derinleştirilerek sık sık yenisi satın alınması gerektirmez. Dönüştürülebilen fonksiyonel mobilyalar cepleri de düşünerek tasarlanmıştır.

Her ne kadar takım halinde gardırop, şifonyer ve yatak üçlüsü olarak satılsa da belirli bir zaman gardırobu elbise asmak için değil battaniye, yastık, yorgan saklamak için kullanırsınız. Şifonyer ise küçücük kıyafetleri saklamak için yeterlidir. Şifonyerin üzerine konulan süngerli bir minder alt açma için kullanılır. Bebeğin düşmemesi için bir tarafa duvara dayanırken diğer tarafında takılıp çıkarılan bir bariyer olmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git