Stor Perde Nasıl Temizlenir

Stor perde nedir, stor perde nasıl yapılır, stor perde yıkama ve temizlenmesi, stor perde çıkarma ve stor perde takma işlemi nasıl yapılır…

Stor Perde Nedir ve Stor Perde Yapımı ?

Stor perde ev dekorasyonunda kullanılmakta olan yeni nesil perdelerdir. Bu perdeler polyesterden imal edilmektedir. Stor perdelerin bir kısmında pamuk ve keten karışımları da bazen kullanılmaktadır. Stor perdelerin neden imal edildiklerinden daha ziyade üzerinde bulunan APRE adı verilen kaplamalardır. Bu kaplama stor perdelerde kullanılan kumaşın hava ile temasını kesmektedir. Aynı zamanda perdelerin plastik ve sert bir hale gelmesini sağlamaktadır.

Yeni nesil stor perdeler üzerindeki Apre kalitesine bağlı olarak uzun yıllar evlerde ve iş yerlerinde kullanma imkanı sunmaktadır. Dayanıklı ve kullanışlı olan bu perdeler evlerde 3 ile 6 yıl arasında bozulmadan ve temizleme gerekmeden kullanılmaktadır.

Stor Perde Nasıl Temizlenir ?

  • Stor perdeleri temizlemeye başlamadan önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Stor perdelerin üzerinde bulunan Apre kapmanın bozulmaması yada iz olmaması için stor perde temizliği geniş bir alanda ve katlamadan yapılması gerekiyor.
  • Stor perdeleri çıkarma işleminden önce yıkama yapacak olduğunuz alanın perde büyüklüğüne uygun olması gerekmektedir. Alan olarak genelde büyük banyolar yada balkonlarda yıkanmaktadır.
  • Stor perdelerde her temizlik kimyasallarını kullanmayın. Stor perdeleri yıkama işleminde kullanacak olduğunuz fırçanın yumuşak olmasına dikkat edin. Silme işlemi yapacaksanız mikro fiber bezleri tercih edebilirsiniz.
  • Temizleme işleminde kullanacak olduğunuz suyu soğuk yada sıcak tercih etmeyin. Sıcak su perdeye zarar verir. Soğuk suda kirleri çıkarmak için çok zaman harcarsınız. İdeal temizlik için ılık su tercih edin.
  • Stor perde yıkama işleminde fırça yada süngeri perdeye paralel olarak hareket ettirin. Bu şekilde temizleme işlemini yapın. Sonra aynı işlem için arka yüzüne çevirin. Bu yüzü de aynı şekilde yıkayın. Sonra bol su ile durulayın. Durulama işleminden sonra perdeleri havlu ile kurulayın.

Stor Perde Çıkarma

Stor perdeleri çıkarmadan önce yukarı kısımda toplayınız. Stor perde borusu ile birlikte yan tarafta bulunan montaj ayakları kısmından çıkarınız. Yıkama işlemi yapacak olduğunuz yere perdeyi koyarak oklava gibi hareket ettirerek açabilirsiniz.

Stor Perde Takma

Yıkama ve kurulama işlemi tamamlandıktan sonra perdeyi stor perde çubuğuna takın. Oklava gibi perdenizi katlayın. Sonra montaj ayakları kısmından perdenizi yerine takın. Tamamen kuruma işleminin kapalı halde yapmanızı tavsiye ederiz.

Stor Perde Montajı Nasıl Yapılır ?

Stor perdelerin en kolay montajı Korniş üzerine yapılanıdır. Kornişi iki tarafı eşit boşluk kalacak şekilde duvara monte edilir. Stor perdeler ile birlikte gelen portray belirlediğiniz alanlara takın. Bu işlemi torna vida yada matkap ile yapabilirsiniz.Bu işlemden sonra stor perde mekanizmasını portraya takın.

Stor Perde Nasıl Temizlenir Konusuna 2 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git