Bahçenize Renk Katacak Bitkiler

admin

Sardunya-3

Bahçeli evde ikamet etmekte olan kişiler genelde bahçe her zaman güzel ve bakımlı görünmesini isterler ve sürekli olarak bahçe bakımına çok özen gösterirler. Bahçelerde sürekli aynı görüntüyü korumak her zaman kolay olmaz ve bahçe bakımı göründüğü gibi çok zevkli olduğu kadar meşakatli de bir iştir. Bu yüzden bahçe bakımı diğerlerine nazaran daha kolay olan bahçe bitkilerini tercih etmek bahçe bakımında en çok tercih edilen yöntemler arasında bulunmaktadır.

Ortanca ve Gelin Duvağı Bitkisi

Ana vatanı Japonya olan bu bitkiler mor, mavi, pembe, sarı, eflatun ve sarı gibi birçok farklı renkleri bulundurmakta olup bahçelere çok hoş ve esteik bir görünüm kazandırmaktadır. Bu bitki bakımında direkt güneş almayan bir yere koymak ve yaz sıcaklarında bile haftada iki kere sulamak yeterli olacak ve hem bahçeniz çok güzel bir görünüm kazanacak hemde çok zaman harcamadan bahçede aynı görünümü sağlamak kolay olacaktır.

Türkiye’de  yazlık bölgelerinde(Ege ve Akdeniz) çok tercih edilen begonvil, parlak pembe yaprakları ve sarmaşık gibi büyüyen bir bitki olması nedeni ile çok bahçelerde tercih edilmektedir. Yılın herhangi bir döneminde dikebilir, özellikle güneşli alanlarda bulundurabilir ve bir hafta yada on günde bir sulamak yeterli olacaktır.

Sardunya

Sadece yaz aylarında çiçeklerini görünür ama çok fazla suya ihtiyaç duymadığı için bakımı oldukça kolaydır. Çok güzel mis kokulu ve rengarenk birçok farklı sardunya çeşidi bulunmakta olup sizin görsel zevkinize bağlı olarak tercihte bulunabilirsiniz. Az miktarda gün ışığı alan ortamlarda bahar aylarında çiçek açmaya başlar.

Şakayık

Bakımı kolay ve büyük çiçekleri olan şakayık oldukça gösterişli bir bitkidir. Güneşi severler ve topraklarının nemli olması onlar için yeterlidir. Pembe, kırmızı ve beyaz renkleri  ile bulundukları alanlara çok hoş ve estetik bir görünüm vermektedir.

Zakkum

Çalı türü bir süs bitkisi olan zakkum aşırı sıcaklara alışkın ve susuzluğa da en az kaktüs kadar dayanıklı ve uzun ömürlü bir bitkidir. Yazlık bölgelerin çok tercih edilmekte olup aynı zamanda nemi de çok sever. Akdeniz ve Ege yaşıyorsanız bahçenizde bu bitkiye yer verebilirsiniz.

 

 

 

Yorum yapın