Altın Varaklı Ayna Modelleri

Dekoratif varak aynalar, altın varaklı ayna çeşitleri, klasik ve modern ev dekorasyonuna uygun modelleri ve ürün görselleri…

Altın Varaklı Ayna Modelleri

Varak deyince aklımıza ilk olarak altın rengi gelir. Gümüş ya da bakır renginde de varaklar vardır. Parlak ve göz alıcı olan varaklar el işçiliği ile yapılırsa çok maliyetli olabilir. Yaprak tabakalar haline getirilenler madenler kullanılarak yapılan varaklama işi günümüzde mobilyacılık alanında çok az kullanılmaktadır. Bunun yerinde altın renginde özel boyalar olup, belirli tekniklerle boyanan ahşaplar varakla kaplanmış görünümüne kavuşur. Osmanlı saraylarının vazgeçilmezi altın varakların kullanımı aynalarda için zamansızdır. Modası asla geçmez, her dönem mutlaka alıcısı olur. Genelde çiçeklerle özdeşleşen aynada varak modelleri geometrik desenler, burgular, melekler, çeşitli damask benzeri desenler kullanılarak çeşitlendirilir. Modern mobilyaların yanında kullanıldığında bütün dikkat oda da ayna üzerinde toplanır. Sanki diğer mobilyalar oda da yokmuş sadece ayna varmış hissi verir. Klasik modellerle kullanıldığında ise koltukta ya da yemek odasında hangi desen çalışılmış ise o desenin aynısından da aynası yapılır. Daha farklı bir model seçilirse dekorasyon karmaşık hale gelebilir.

Alengirli ve çok karmaşık modellerde kullanılan varak sade bir oval çerçeveye ya da daha farklı bir geometrik şekle de uygulanabilir. İhtişamlı, çok büyük desenli varaklı aynaları büyük salonlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Böyle bir salonda hem fark edilir şık bir obje aynı zamanda da ayna görevini görür. Küçük salonlarda ise daha küçük desenli yada hiç desensiz gözü yormayan modeller seçilmelidir. Aksi halde salonu kaplayarak üzerinize gelen bir fazlalıktan ibaret olacaktır.

Altın Varaklı Ayna Görselleri

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git