Ahşap Evler Sağlıklı Mı ?

Ahşap Evler: Ahşap ev yapımı ve Ahşap ev özellikleri, Ahşap ev nasıl yapılır, Ahşap evlerin maliyeti ve fiyatları, Ahşap ve Kütük ev modelleri…

Ahşap Evler

Ahşap evler çok eski zamanlarda çok tercih edilen yapılar arasında yer almaktadır. Günümüzde betonarme ve çelik yapılar daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Ahşap evler insan sağlığına en uygun yapılar arasında yer almaktadır. Kullanılan ağaçların cinsine bağlı olarak çok uzun yıllar kullanılmakta olan evler inşa edilmektedir.

Ahşap yapılar sanılanın aksine dayanıksız evler değildir. Çok eski zamanlarda yapılmış ve yüzlerce yıl geçmesine bağlı olarak halen günümüze kadar gelen ahşap evler bulunmaktadır. Ahşap yapılar aynı zamanda depremlerde en az etkilenen yapılar arasında yer almaktadır. Günümüzde 300 yada 400 yıllık ahşa yapılar bulunmakta olup bu kadar yıl içinde meydana gelen deprem ve diğer doğal afetlere en dayanıklı yapılar arasındadır. Ahşap yapılar aynı zamanda depremlerde en az can kaybı yaşanan yapılar arasında yer almaktadır.

Ahşap Ev Özellikleri

Ahşap evler depremlere dayanıklı ve can kaybı en az olan evler arasındadır. Osmanlı zamanında yaşan depremlerde dönemin ustaları depremler sonrasında ahşap ev yapımına önem vermişlerdir.

Ahşap evler yangına en dayanıklı evler arasında yer almaktadır. Bunu ilk duyduğunuzda şaşıracaksınız. Uzmanlara göre ahşap evler çelik evler ve beton evlere göre sıcaklığa bağlı olarak en dayanıklı evler arasında yer almaktadır. Sıcaklık seviyesine bağlı olarak ahşap evlerin yanma ve tutuşma ve çökme süreleri hesaplanabilmekte fakat çelik ve beton evlerde bu hesaplama tam olarak yapılamamaktadır. Ani çökmeler bu evlerde daha fazla yaşanmaktadır. Ahşap yapılar yangınlara 30 dakika ile 90 dakika dayanmakta olup çelik yapılarda bu süre 10 dakika gibi kısa bir zamandır.

Ahşap evler yapımı ve enerji maliyeti en düşük evler arasında yer almaktadır. Ahşap ev denilince ormanlar yok olacak endişesi kaplıyor insanları, oysa tam tersi olarak bilinçli ve izinli kesimler sonrasında kesilenden daha fazla ağaç dikimi yapılmaktadır.

Ahşap Evlerde Kullanılan Ağaç Cinsleri

Ahşap evlerde en çok kullanılan ağaçlar arasında Çam Ağacı ilk sırada yer almaktadır. Sonrasında Sedir, Meşe Ağacı, Ladin Ağacı ülkemizde en çok kullanılan ağaçlar arasında yer almaktadır. Kütük ev yapımında da bu ağaçlar tercih edilmektedir.

Ahşap Ev Nasıl Yapılır ?

Ahşap evler özel ustalık ve hesaplamalar yapılması gereken evler arasında bulunmaktadır. Ağaçların kaldırma hesaplamaları, dirençleri ve işçiliği uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Kullanılacak olan çiviler ve özellikleri iyi hesaplanmalıdır. Ülkemizde bu işte uzman olan firmalar bulunmaktadır.

Ahşap Ev Maliyetleri

Ahşap ev fiyatları evlerin metre karesine göre ve kullanılacak olan ağaçların cinsine bağlı olarak değişmektedir. Kütük ev yada ahşap ev metre kare fiyatı 650 Tl den başlamaktadır.  Ahşap evler hakkında fikir sahibi olmanız için size bir foto galerisi hazırladık. Sizde bu galeriyi inceleyerek evler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Ahşap ve Kütük Ev Modelleri Görselleri

Ahşap Ev Modelleri

Ahşap Ev Modelleri

Ahşap Villa

Ahşap Villa

Ahşap Evler Sağlıklı Mı ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git